Jak bawić się ze szczeniakiem? – 4 propozycje

Pies to najlepszy i z pewnością najwierniejszy przyjaciel człowieka. Ważnym elementem w wychowaniu psa jest zabawa. Brak takiej aktywności może prowadzić do problemów.

Jak bawić się ze szczeniakiem?

  1. W okresie między 6 a 8 tygodniem życia zabawką dla szczeniaka może być wszystko co się rusza np. różnego rodzaju szarpaki, piłki,gryzaki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są piłeczki na przysmaki. Zabawka ta wydaje dźwięki, a dodatkowo kusi zapachem znajdującej się w środku karmy. Szczeniak może ją gryźć do woli, ponieważ wykonana jest ze specjalnego tworzywa. Pamiętajmy o tym, że szczeniak jest jak dziecko, czyli wszystkiego musi spróbować, dlatego wybierajmy zabawki z rozwagą. Niestety nie wszystkie zabawki nadają się dla naszych czworonogów. Piłeczki z dzwoneczkami w środku muszą być solidnie wykonane i odpowiednio zabezpieczone, tak aby pies nie mógł rozgryźć i połknąć małych elementów.
  2. W okresie 9 tygodnia piesek przechodzi już fazę doskonalenia swoich umiejętności. Jego koncentracja jest nadal na niskim poziomie i dość szybko się nudzi, jednak zdolność nauki jest już na wyższym poziomie. W tym okresie możemy bawić się ze szczeniakiem w zabawy, które ćwiczą pamięć, czyli pokazywanie i chowanie przedmiotów. Możemy też próbować zabaw z aportem. Zabawa polega na pokazaniu zabawki, schowaniu jej, zachęcamy pasa do szukania swojej zabawki, a następnie po znalezieniu nagradzamy szczeniaka jakimś smakołykiem.
  3. W okresie miedzy 10 a 12 tygodniem życia pies staje się bardziej wyczulony na hałas czy kolory. W zabawach staje się też bardziej ostrożny. Ważnym elementem w czasie aktywnego spędzania czasu z psem jest również czas na wyciszenie np. przez głaskanie, tulenie czy mówienie ciepłych, pełnych miłości słów. Możemy skupić się na zabawach sensorycznych, które dają poczucie bezpieczeństwa. Dotyk, odgłosy, które pies uczy się naśladować to elementy, które budują poczucie więzi i bezpieczeństwa.
  4. W warunkach domowych możemy zbudować dla szczeniaka tunel do zabawy. Ustawiając krzesła i nakrywając je kocem, możemy zachęcić pupila do przejścia tunelu. Do zachęty posłużą nam przysmaki, które swoim zapachem będą nęcić psa. Z wiekiem psa możemy zwiększać trudności w pokonaniu takiego toru, dodając elementy.

Więcej wpisów dotyczących naszych milusińskich zwierzaków, znajdziesz w serwisie https://www.zwierzak.pl/.

Pamiętajmy, że podczas zabaw to my powinniśmy zaczynać i kończyć zabawę. Wczesne lata psa to najlepszy czas na to, aby nauczyć go pozytywnego zachowania.

Poprzedni post Jak prawidłowo karmić psa?
Następny post Poznaj przyczyny, dlaczego pies jest agresywny