Jak dbać o sierść psa?

Wszystkie psy wymagają miłości, troski i regularnej pielęgnacji, aby ich sierść była błyszcząca. Z wiekiem sierść Twojego psa będzie się coraz bardziej przetłuszczać, dlatego ważne jest regularne szczotkowanie, aby utrzymać jej optymalny wygląd. Ponadto psy o krótkiej sierści często mają problemy z utrzymaniem jej w czystości, ponieważ są podatne na matowienie i nadmierne linienie. Sprawdź, jak dbać o sierść swojego psa.

Szczotkowanie sierści jest niezbędne

Sierść psa co roku zwiększa swoją długość i objętość, dlatego regularne szczotkowanie ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania jej doskonałego wyglądu. Jak podkreślają fachowcy z portalu ogólnotematycznego www.racjonalny.pl, jeśli nie będziesz regularnie szczotkować psa, jego sierść pokryje się delikatną, pudrową warstwą. Regularne szczotkowanie sierści psa sprawi, że będzie ona błyszcząca, pozbawiona martwych włosów.

Mycie szamponem jest kluczowe

Psy z długim włosem, podobnie jak ludzie wymagają szczególnej pielęgnacji podczas mycia szamponem. Chociaż większość psów można bezpiecznie myć samą wodą, najlepiej jest używać specjalnego szamponu przeznaczonego do sierści psa. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego szamponu użyć, doradź się swojego weterynarza lub groomera.

Przetrzyj sierść psa wilgotną szmatką

Chociaż szczotkowanie i mycie szamponem to podstawowe czynności, jakie należy wykonać, aby zadbać o sierść psa, musisz także pomóc jej zachować czystość, delikatnie przecierając ją wilgotną szmatką. Pomoże to usunąć nadmiar kurzu oraz brudu i zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu się sierści. Jeśli pies ma tendencję do matowienia, zamiast szmatki można użyć wilgotnej gąbki do pocierania sierści.

Wizyta u groomera

Chociaż możesz wypielęgnować psa w domu, znacznie łatwiej i taniej jest zabrać go do groomera. Pielęgnacja jest także dobrym sposobem na lepsze poznanie swojego psa, ponieważ pracownik salonu dokona wszelkich niezbędnych poprawek, aby Twój pies czuł się komfortowo. Mogą one obejmować dodanie do regularnej usługi masażu, obcinanie pazurów czy profesjonalną kąpiel.

Suplementy diety

Dobrze jest podawać psu karmę bogatą w naturalne składniki. Czasem trzeba poszukać czegoś niestandardowego, aby znaleźć coś odpowiedniego. Przed podaniem psu jakichkolwiek suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ mogą wystąpić potencjalne skutki uboczne. Niektóre karmy mają dodatkowe składniki, które wpływają na poprawę wyglądu sierści.

Poprzedni post Poznaj przyczyny, dlaczego pies jest agresywny
Następny post Miski dla psów i kotów