Jak prawidłowo karmić psa?

Opiekunowie, którym zależy na prawidłowym rozwoju psa, bardzo często zastanawiają się, jaki model żywienia będzie dla czworonoga najlepszym rozwiązaniem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że poszukując różnego rodzaju porad, zwykle można spotkać się z kilkoma różnymi wersjami, które będą polecały między innymi mieszany sposób żywienia (sucha i mokra karma), żywienie tylko suchą lub mokrą karmą albo przygotowywanie BARFa. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego sposobu żywienia w dużej mierze zależy od preferencji i stanu zdrowia psa – z tego też powodu sposób odżywiania może zmieniać się w zależności od wieku zwierzęcia i przebytych chorób. Warto jednak poznać kilka cennych wskazówek, które pomogą w doborze zdrowej i smacznej dla psa diety.

Czym powinna wyróżniać się najlepsza karma dla psa?

Najzdrowszym sposobem żywienia psa jest wybór karmy, która będzie wyróżniała się odpowiednim, wartościowym składem oraz jak najmniejszym stopniem przetworzenia. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem wielu opiekunów cieszy się BARF, który polega na samodzielnym tworzeniu posiłków na podstawie przygotowanego wcześniej przepisu. Taki sposób żywienia pozwala na łatwe dopasowanie składników diety do aktualnych potrzeb pupila, a także bardzo dobrze wpływa na trawienie i w większości przypadków bardzo smakuje psom. Mimo to BARF wymaga poświęcenia większej ilości czasu na skompletowanie wszystkich składników i na wykonanie z nich odpowiedniej mieszanki. Dlatego godną uwagi propozycją staje się również karma mokra dla psa, która jest nieco bardziej przetworzona, ale przy odpowiednim składzie wciąż zdrowa i wartościowa.

Dobrze dobrana karma mokra dla psa powinna wyróżniać się wysoką zawartością mięsa mięśniowego i podrobów, których nie należy jednak mylić z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego. Oprócz tego w dobrej psiej karmie, można również znaleźć warzywa i owoce, których nie powinno jednak być więcej niż samego mięsa. Szczególnie cennym składnikiem okazuje się dynia, która pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i ułatwia trawienie. Warzyw oraz owoców nie powinniśmy jednak mylić ze zbożami czy soją, które mogą wywoływać alergie i których lepiej będzie unikać.

Decydując się na suchą karmę dla psa, można kierować się podobnymi zasadami, co podczas wyboru karmy mokrej. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na zawartość węglowodanów w suchej masie, których w tego typu karmach może być nieco więcej ze względu na większy stopień przetworzenia. Z tego też powodu karma sucha dla psa może nie sprawdzić się w przypadku czworonogów zmagających się z chorobami jelit, nerek, z chorą trzustką czy z otyłością.

Jak często karmić psa w ciągu dnia?

Kiedy wybierzemy już wysokiej jakości karmę, warto także zwrócić uwagę na to, aby nie przekarmiać ani nie przegładzać psa. W tym celu dobrym pomysłem będzie obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila i porównanie go z kalorycznością danej karmy. Dzięki temu z łatwością dowiemy się, jaka porcja karmy zaspokoi głód czworonoga i pomoże w jego prawidłowym rozwoju bez ryzyka pojawienia się problemu otyłości. Odmierzoną porcję możemy podzielić na kilka posiłków w ciągu dnia i podawać je psu o stałej porze, aby zapewnić mu poczucie rutyny oraz bezpieczeństwa.

Poprzedni post Jak nauczyć szczeniaka siusiania?
Następny post Jak bawić się ze szczeniakiem? – 4 propozycje