Co warto wiedzieć o mokrej karmie dla psa?

W trosce o dobrą kondycję psa warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację i higienę, odpowiednią porcję ruchu oraz zbilansowaną dietę. Pokarm powinien być zatem bogaty we wszystkie składniki potrzebne dla dobrostanu zwierzęcia oraz łatwo przyswajalne witaminy i związki mineralne. Ponadto, dieta psa powinna uwzględniać jego indywidualne potrzeby związane z wiekiem, wielkością czy obecnością chorób. W codziennej diecie pupila doskonale sprawdza się zatem mokra karma dla psa.

Czym jest mokra karma dla psa?

Jak sama nazwa wskazuje, mokra karma dla psa cechuje się wyższą zawartością wody w stosunku do karmy suchej. Jej delikatna konsystencja, czyni ją wyjątkowo przyjazną dla zwierząt, które z różnych przyczyn nie tolerują karmy suchej. Ten typ pokarmu polecany jest zwłaszcza w przypadku psów leciwych, które mają problem z prawidłowym przeżuwaniem pokarmu, jak również zwierząt borykających się z dolegliwościami ze strony układu moczowego czy pokarmowego.

Dlaczego tak ważne jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości mokrej karmy?

Jak wspomniano powyżej, mokra karma jest dobrze przyswajalna. Ponadto, w porównaniu z karmą suchą jest ona mniej kaloryczna, a więc musi być dostarczana psu w większej ilości, tak aby mogła zaspokoić jego wysokie zapotrzebowanie pokarmowe.

Z czego wynika przewaga karmy mokrej nad suchą?

Karma mokra poza wymienionymi powyżej zaletami cechuje się również mniejszym stopniem przetworzenia w porównaniu z karmą suchą. Wpływa to pozytywnie na układ pokarmowy psa, a tym samym przekłada się na jego zdrowie oraz dobre samopoczucie. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że karma mokra jest mniej ekonomicznym rozwiązaniem niż karma sucha, ale w tym przypadku wyższa cena idzie w parze w dobrą jakością, która przekłada się na wymierne skutki. Zapewnia bowiem nie tylko dostarczenie psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych czy pozytywny wpływ na prawidłową perystaltykę jelit, ale również zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia organizmu zwierzęcia.

Jaką mokrą karmę dla psa warto wybrać?

Z uwagi na bardzo szeroki wybór produktów, właściciele czworonogów mogą mieć dylemat związany z wyborem odpowiedniej mokrej karmy. Podczas zakupu warto zatem zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na jej skład.

Mokra karma z krótką listą składników

Lista składników w psiej karmie powinna być jak najkrótsza oraz musi zawierać informację dotyczącą ich procentowej zawartości w końcowym produkcie. Ponadto, karma powinna być pozbawiona sztucznych dodatków, a także ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: fragmentów martwych zwierząt, zmielonych pazurów czy kopyt itp. W tym przypadku warto zatem wybierać mokrą karmę dla psa oznaczoną jako Human Grade.

Wysoka zawartość mięsa

Dobrej jakości mokra karma cechuje się wysoką zawartością mięsa mięśniowego. Zawiera ono cenne składniki odżywcze i nie powinno być ono mylone z innym rodzajem składników pochodzenia zwierzęcego.

Mokra karma dla psich seniorów

Mokre karmy dla psów stanowią doskonały sposób żywienia zwierząt chorych, u których występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym na przykład niestrawności czy alergie, a także choroby układu moczowego. Ten typ pożywienia, jak zaznaczono powyżej, jest również odpowiedni dla karmienia psich seniorów, u których występować mogą problemy z uzębieniem, w tym ruchliwość zębów czy stany zapalne.

Karma dla zwierząt z alergiami

Krótki skład mokrej karmy zmniejsza również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, natomiast duża zawartość wody w pokarmie sprzyja prawidłowej pracy układu moczowego oraz łatwemu rozdrabianiu jedzenia, które jak wiadomo stanowi wstępny i bardzo istotny etap obróbki i trawienia pokarmów. Wysokogatunkowe produkty są zatem hipoalergiczne oraz rekomendowane przez weterynarzy. Ponadto, w przypadku psich alergików warto stosować karmy monobiałkowe, które ograniczają wystąpienie nie tylko nietolerancji pokarmowych, ale również zmniejszają ryzyko rozwoju zapalenia trzustki.

Dobry skład, smak i korzystny wpływ na zdrowie psa

Mokra karma dla psa stanowi optymalny sposób jego karmienia. Jest nie tylko zdrowa i łatwo przyswajalna, ale również smaczna. Dostępna jest bowiem w wielu wariantach. Może być zatem przygotowana z koniny, dziczyzny, wołowiny, jagnięciny i zawierać dodatki w postaci brokułów, kalarepy, żurawiny czy kopru włoskiego. Warto dodać, że w sytuacji, w której mokra karma dla psa nie może stanowić postawy jego diety, powinna być ona włączana do jego menu jak najczęściej, zwłaszcza podczas upałów. Wówczas właściciel ma możliwość zadbania o odpowiednie nawodnienie oraz efektywne schłodzenie psa.

Poprzedni post Charakterystyka psy rasy Husky
Następny post Człowiek – mój najlepszy przyjaciel