Charakterystyka psy rasy Husky

Pochodzenie Husky jest nieco niepewne, zarówno Rosja jak i Stany Zjednoczone twierdzą, że to właśnie tam rasa ta powstała. Jednak różne źródła sugerują, że to plemię Czukczów, mieszkańców paleosyberyjskiej wioski, stworzyło Husky poprzez ścisłą selekcję potomstwa ponad 3000 lat temu, co czyni te psy jedną z najstarszych ras psów na świecie.

Czukczowie potrzebowali psów zaprzęgowych, które pomagałyby im w koczowniczym życiu, a żeby uzyskać sprawne psy, bardzo rygorystycznie je selekcjonowali. W rzeczywistości Czukcze zabijali samice psów, które nie wykazywały dużej witalności i żyły tylko po to, by się rozmnażać. Z drugiej strony, jeśli samce również nie były odpowiednie, spotykał je ten sam los. Wybrańcy natomiast byli traktowani wyjątkowo.

Lata później, w 1905 roku, psy Czukczów przybyły na Alaskę, aby wziąć udział w różnych wyścigach psich zaprzęgów, gdyż okazały się bardzo szybkie i wytrzymałe. Z czasem Husky stał się rasą i obecnie jest bardzo popularnym gatunkiem na całym świecie. W Rybniku zgubił się pies rasy Husky i szuka swojego właściciela. Jeśli jesteś właścicielem tej rasy, może Cię zainteresować ten wpis: https://rybnikinfo.pl/2020/10/07/pies-rasy-husky-szuka-swojego-wlasciciela/

Cechy charakterystyczne Husky

Husky to silne i muskularne psy dużych rozmiarów, które przystosowują się do różnych klimatów, modyfikując swoją sierść w zależności od środowiska, w którym żyją. Z tego powodu musimy pamiętać o linieniu sierści w miesiącach wiosennych i jesiennych. To właśnie w tym okresie należy zintensyfikować szczotkowani.

Husky wyraźnie przypomina wilka, dlatego też wiele osób nazywa je nawet „wilkiem syberyjskim”. Charakteryzują się one białą twarzą, obramowaną czerwoną, brązową, blond, szarą lub czarną koroną. Kolory te zależą od danego okazu. Niektóre okazy mogą być całkowicie białe.

Jeśli chodzi o oczy, są one zwykle brązowe, lub niebieskie, chociaż gatunek ten czasami wykazuje heterochromie, mutacje, która objawia się oczami różnego koloru.

Psy rasy Husky mogą mieć następujące kolory:

  • Biały.
  • Czarny.
  • Czarny i cynamonowy.
  • Srebrnoszary.
  • Czarno-biały.
  • Szary.
  • Szary z białym.
  • Czerwony i biały.

Charakter Husky

Husky jest nie tylko jednym z najbardziej popularnych zwierząt domowych ze względu na swój wygląd fizyczny, ale to właśnie jego charakter czyni tę rasę psów wyjątkową. Są to na ogół czułe, figlarne i sympatyczne psy, które lubią być w centrum uwagi. Czasami temperament Husky może się zmienić, gdy spotyka obcych, jest wobec nich nieco zdystansowany.

Historia husky jest spleciona z codzienną rutyną kobiet i dzieci, więc nie musisz się martwić o bezpieczeństwo Twoich dzieci. Małe dzieci w domu powinny nauczyć się spokojnie bawić z psem, a pies powinien wiedzieć, jakie granice należy respektować. Jeśli nie jesteś w 100% d pewien (czy to z winy jednej czy drugiej strony) zawsze bądź obecny i zapobiegaj niepożądanym sytuacjom.

Jest to rasa, która lubi towarzystwo innych psów zarówno w domu, jak i poza nim. Z tego powodu, a także aby uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości, należy socjalizować szczeniaka husky. Socjalizacja psa pozwala mu na komunikowanie się z innymi zwierzętami, ludźmi i przedmiotami bez strachu i agresji. Bardzo ważne jest, abyśmy poświęcili czas na rozwijanie wiedzy o świecie zewnętrznym, ponieważ dzięki temu będziemy mogli cieszyć się towarzyskim, nieustraszonym i szczęśliwym psem.

Poprzedni post Jak najskuteczniej chronić czworonogi przed komarami?
Następny post Co warto wiedzieć o mokrej karmie dla psa?