9 porad jak dbać o psa

ZAPEWNIJ PSU CHRONIONE I CZYSTE ŚRODOWISKO ŻYCIA. Schronienie przed żywiołami i zagrożeniami, jak również dobra higiena, są podstawą jakości życia.
ZAWSZE ZAPEWNIAJ DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY. Utrzymanie optymalnego nawodnienia jest ważne dla zdrowia i energii.
KARM WYSOKIEJ JAKOŚCI DIETĄ I ZAPOBIEGaj OTYŁOŚCI. Nadwaga ludzi i zwierząt może negatywnie wpływać na zdrowie na wiele sposobów. Stosuj się do zaleceń żywieniowych, które Twój lekarz weterynarii wyda zgodnie z potrzebami żywieniowymi Twojego psa, w zależności od jego wielkości, wieku, poziomu aktywności i rasy. Pamiętaj, aby w ramach nagrody dostarczać psu zdrowe przysmaki, a nie resztki stołowe.
REGULARNIE ZLECAJ LEKARZOWI WETERYNARII BADANIE SWOJEGO PSA. Twój lekarz weterynarii udzieli Ci informacji o harmonogramie szczepień, odrobaczaniu i zwalczaniu pasożytów zewnętrznych. Przechowuj kopię dokumentacji szczepień waszego zwierzęcia w waszym domu lub z wami podczas podróży. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeżeli uważasz, że Twoje zwierzę może być chore, zranione lub jeżeli coś wydaje się nie w porządku. Twój lekarz weterynarii jest ekspertem w zakresie dbania o zdrowie Twojego psa. Pracuj z nim jako zespół.
ZAPEWNIĆ PSU WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ MOŻLIWOŚCI ĆWICZEŃ. Zadbaj o to, aby Twój pies regularnie ćwiczył, aby był zdrowy. Będąc w dobrej formie, Twój pies będzie bardziej zdolny do udziału w zajęciach, które mu się podobają.
KOMUNIKUJ SIĘ Z PSEM I ROZWIJAJ Z NIM RELACJE. Psy są istotami społecznymi i muszą wchodzić w interakcje z właścicielem. Czas pomoże Ci poznać swojego psa i zrozumieć jego szczególne potrzeby, a także zwiększy Twoją zdolność do rozpoznawania wczesnych oznak choroby, która może się rozwinąć. Ponadto, czas spędzony na rozwijaniu relacji pomoże zapobiec wielu niepożądanym wzorcom zachowań.
TRENUJ SWOJEGO PSA, ABY WYKONYWAŁ PROSTE POLECENIA. Zajęcia z zakresu szkolenia psów i szczeniąt mogą być bardzo pomocne. Im lepiej Twój pies będzie wykonywał podstawowe i niezbędne polecenia, tym większe są szanse, że będzie żył bezpiecznie i długo.
OPIEKA STOMATOLOGICZNA JEST BARDZO WAŻNA. Wiele ras jest podatnych na choroby dziąseł, które mogą mieć poważne konsekwencje. Zakażenie wynikające z tego stanu prowadzi do przedwczesnej utraty zębów i może powszechnie powodować infekcje w głównych narządach, w tym zastawkach serca.
NIE NALEŻY ZAPOMINAĆ O PIELĘGNACJI I PRZYCINANIU PAZNOKCI. Wiele ras psów są podatne na powstawanie mat i lodowatych kulek w ich sierści. Przerośnięte paznokcie są częste u starszych psów i mogą utrudniać im chodzenie. Ponadto takie paznokcie są znacznie bardziej podatne na łamanie, co może być dość bolesne.

Poprzedni post Psy myśliwskie: Jak dbać i szkolić psy myśliwskie
Następny post Poznaj zasady wyboru psa dla rodziny