Jak najskuteczniej chronić czworonogi przed komarami?

W okresie letnim, wieczorne i poranne spacery potrafią być prawdziwym utrapieniem. Choć upał o tej porze już nie daje się tak we znaki, pojawia się problem wszechobecnych komarów, które atakują zarówno ludzi, jak i czworonogi. Jak ochronić psa przed komarami?

Czy komary gryzą również psy?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. W końcu nasz czworonożny przyjaciel nie przyjdzie do nas, by poskarżyć się, że coś go ugryzło. Zwykle nie jesteśmy również w stanie zobaczyć swędzących bąbli, ponieważ chowają się one pod gęstą sierścią psiaka. Nie zmienia to jednak faktu, że komary mogą być dokuczliwe również dla zwierząt. Oprócz dokuczliwego swędzenia i podrażnień skóry na skutek drapania, mogą również przenosić niebezpieczne choroby, takie jak dirofilarioza. W związku z tym niemal samoistnie nasuwa się nam pytanie: jak ochronić psa przed komarami?

Preparaty przeciw komarom dla psów

Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty przeciw komarom dedykowane dla naszych psich przyjaciół. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że nasz ukochany czworonóg zostanie pogryziony i będzie borykał się z uporczywym swędzeniem. Są to między innymi krople spor-on aplikowane na kark, które zarówno odstraszają niechciane insekty, jak i zabijają je, gdy postanowią wejść w kontakt ze skórą naszego pupila. Co więcej, krople te działają również na kleszcze oraz pchły, a także wszy i inne owady latające, takie jak muszki piaskowe czy bolimuszki. Dzięki temu nie musimy martwić się dodatkowym zabezpieczeniem zwierzaka przed tymi pasożytami.

Należy unikać stosowania u psów różnego rodzaju sprayów i preparatów przeznaczonych dla ludzi. Choć wiele z nich cechuje się wysoką skutecznością i jest całkowicie bezpieczna dla ludzi, tego typu specyfiki mogą być bardzo groźne dla naszych futrzaków. Nigdy nie należy również pozwalać zwierzętom lizać skóry spryskanej preparatem czy ocierać się o świeżo spryskaną skórę.

Naturalne odstraszanie komarów

Dobrym wsparciem dla specjalistycznych preparatów są naturalne środki odstraszające. Jeśli posiadamy ogród, taras bądź balkon, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w rośliny, które odstraszają komary. Jest to między innymi lawenda, kocimiętka, pelargonia czy geranium. Wieczorami świetnie sprawdzą się również popularne świece zapachowe oraz naturalne olejki. Przyjemny dla naszych nozdrzy aromat wanilii jest ciężki do zniesienia dla tych krwiopijczych insektów.

Środki zapobiegawcze przeciwko komarom w domu

Warto zwrócić uwagę również na elementy, które mogą być dla komarów szczególnie atrakcyjne – zbiorniki wodne, psie miski na ogrodzie czy inne miejsca, w których może zalegać woda, szybko mogą stać się prawdziwą wylęgarnią komarów. Aby zapewnić sobie spokój należy również zabezpieczyć drzwi i okna z pomocą specjalnej moskitiery, która uniemożliwi owadom dotarcie do wnętrza mieszkania i oszczędzi nam dotkliwych pogryzień.

Poprzedni post Historia sławnych psów
Następny post Charakterystyka psy rasy Husky