Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa?

Pies to ważny członek rodziny. Dlatego właśnie dla wielu właścicieli priorytetem jest, by pupil był zdrowy i żył jak najdłużej. Jednym z najważniejszych aspektów dbania o czworonoga jest odpowiedni dobór sposobu żywienia. Podawany pokarm, powinna dostarczać zwierzęciu wszystkich, niezbędnych składników odżywczych. Dowiedz się, jaką karmę będzie najlepsza dla Twojego psa.

  Odpowiednia karma

  Pokarm dla psa można podzielić na pełnoporcjowy oraz uzupełniający. Pierwszy jest podstawą żywienia czworonoga. Powinien być kompletny i zbilansowany, czyli dostarczać niezbędnych składników odżywczych: białka, tłuszczów, witamin i minerałów w odpowiednich ilościach i proporcjach, dopasowanych do potrzeb zwierzęcia. Karma powinna być tak skomponowana, by pupil mógł przyswoić wszystkie składniki. Szczególnie w przypadku niejadków lub psów, które w wyniku choroby nie mają apetytu, istotną kwestią jest to, by pokarm był smaczny. Dzięki temu zwierzę chętniej zje podany posiłek. Bardzo ważne jest, by karma była bezpieczna dla czworonoga, czyli nie posiadała w składzie szkodliwych produktów, takich jak sztuczne barwniki, konserwanty czy aromaty. Należy także uwzględnić alergie pokarmowe pupila.

  Dobór odpowiedniego pokarmu zależy także od wieku psa – inne potrzeby będzie miał szczeniak, inne dorosłe zwierzę, a jeszcze inne senior. Należy także uwzględnić wielkość rasy oraz masę ciała pupila, a także jego aktywność fizyczną. Duże czworonogi, takie jak na przykład dogi niemieckie, które są bardzo aktywne, mają większe zapotrzebowanie kaloryczne, niż leżące na kanapie chihuahua. Istotną kwestią są także indywidualne potrzeby, takie jak różne choroby, nadwaga czy ciąża i laktacja. Wybierając pokarm, należy uwzględnić także upodobania pupila.

  Karma sucha czy mokra?

  Przy wyborze sposobu żywienia, należy także zdecydować się na karmę suchą albo na mokrą. Pierwsza to wysokokaloryczny posiłek – 100 gramów dostarcza cztery razy więcej kalorii niż wilgotny pokarm. Granulki są bardzo sycące i dostarczają czworonogowi wszystkich niezbędnych składników. Ich gryzienie pozwala zwierzęciu oczyszczać zęby i zachować zdrową jamę ustną. Warto postawić na propozycje od Drpetcare.pl – karmy dla psów to zbilansowane posiłki, które dostarczą pupilowi odpowiednią ilość białek, tłuszczy oraz witamin i minerałów.

  Karma mokra dla psów z kolei jest bardziej podobna do naturalnego pokarmu. Jej wilgotność wynosi około 80 %, przez co doskonale nawadnia organizm zwierzęcia i wspiera pracę układu moczowego. Taka sama ilość karmy mokrej jak suchej dostarcza cztery razy mniej kalorii, przez co zalecana jest w przypadku psów z nadwagą. Wydziela także przyjemny zapach, który pobudza apetyt. To dobry wybór, jeżeli Twój pupil jest chory i nie chce jeść. Karmy od Drpetcare.pl nie zawierają zbóż, na które wiele czworonogów jest uczulonych. Propozycje dopasowane są do wielkości rasy psa.

  pies-ile-uwagi Poprzedni post Ile uwagi potrzebuje Twój pies?
  Następny post Jak nauczyć szczeniaka siusiania?